1. Skóra to organ, który na co dzień zmaga się z czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Jednak według mojej opinii i 20-letniemu doświadczeniu największym “niebezpieczeństwem” jest stres. Dlaczego tak uważam? Zachowując równowagę w pozostałych czynnikach przyspieszających proces starzenia, jesteśmy w stanie wpłynąć na redukcję konsekwencji jakie wywiera na nas stres.


Moja RADA: Jeśli masz wyjątkowo “stresujacy” czas, stresującą pracę czy po prostu czujesz, że masz mniej energii, skup swoją uwagę na minimalizacji pozostałych czynników. Moim sprawdzonym sposobem na stres jest taniec i śmiech.

 

 


2. Sen to czas, kiedy regeneruje się cały organizm, także jej największy organ. To bardzo ważny punkt w dbaniu o skórę. Nawet jeśli nie masz powodu do stresu, nie zapewniasz odpowiedniej pielęgnacji, terapii (zabiegi), nie stosujesz używek itp., to odpowiednia długość snu jest w stanie zniwelować ich negatywne skutki. 

Moja RADA: Pamiętaj! Sen to regeneracja. Wieczorem 2 godziny przed zaśnięciem wyłącz komputer, telewizor, odłóż telefon, włącz spokojną muzykę, zapal świeczkę i… odpocznij :)

3. Promieniowanie UV, wiemy od długiego czasu, że niekorzystnie wpływa na skórę. Na szczęście mamy kilka sposobów żeby sobie z tym radzić. Natomiast… żyjemy w czasach, kiedy elektronika stała się naszą codziennością, a nawet jest częścią pracy. To oznacza, że towarzyszy nam przez większość dnia. I tu pojawia się pytanie. Czy ochrona skóry przed UV (okres letni, solarium) jest wystarczająca? Niestety nie. Na szczęście mam dostęp do preparatów, które zapewniają pełną i całoroczną ochronę przed promieniowaniem w każdym zakresie. 

Moja RADA: ochrona jest bardzo ważna. jeśli twoja skóra sama nie ma wystarczających zasobów, musisz ją wesprzeć.


4. Dieta jak każdy wie wpływa na cały nasz organizm. jednak pamiętaj proszę, że dla organizmu skóra i włosy są ostatnie na “liście zapotrzebowania”. Co mam na myśli? Nawet jeśli stosujesz “zdrową dietę”, to efekty na skórze i włosach będą zauważalne po kilku miesiącach systematyczności. Dlaczego? Ponieważ dla organizmu najważniejsze są organy niezbędne do życia. Jeśli masz objawy, dysfunkcje, zmianę w wyglądzie skóry, to objaw niedoborów lub choroby ważnego dla organizmu organu. 

 

Moja RADA: Jeśli chcesz skutecznie poprawić kondycję skóry, zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę przy jednoczesnym działaniu bezpośrednim na skórę.


5. Używki to temat rzeka i z pewnością o ich niekorzystnym działaniu wiemy wiele, więc nie będę nadmiernie się na tej kwestii skupiać, bo jest oczywista.  za ich pośrednictwem powstają wolne rodniki, które odpowiedzialne są za procesy starzenia. Spotkałam się kiedyś ze stwierdzeniem, że nie każda używka ma tak samo destrukcyjne działanie. Ilość też nie jest bez znaczenia. Podobno czerwone wino zawiera resweratrol, silniejszy w działaniu antyoksydacyjnym niż czysta witamina C oraz poprawia krążenie krwi, co może przyspieszać transport wartości odżywczych do komórek. 

 

Moja RADA: Jednak według mnie najważniejszy jest umiar. 


6. Pielęgnacja domowa to jeden z fundamentalnych elementów w przywracaniu prawidłowego funkcjonowania skóry.  Preparaty do pielęgnacji codziennej stanowią dla mnie 60% sukcesu, 40% to terapia/zabiegi. 


Odpowiednio dobrana pielęgnacja daje wiele korzyści. Z perspektywy kosmetologa/zabiegowca przede wszystkim jest nieocenionym elementem przygotowującym skórę do jakichkolwiek zabiegów. Ponadto jej znaczenie jest ogromne w kwestii spójności z wykonywanymi zabiegami i podtrzymaniem ich efektów. Dla mnie to bardzo ważny aspekt, aby efekty wykonanych przeze mnie zabiegów utrzymywały się możliwie jak najdłużej. 


 


Moja RADA: To jak działasz ze skórą na co dzień, to KLUCZ. Zabiegi są wg mojej opinii jedynie uzupełnieniem, elementem wspierającym równowagę Twojej skóry.

 

7. Terapia profesjonalna inaczej zabiegi estetyczne stały się obecnie bardzo popularne i chętnie z nich korzystamy. Jednak czy ich zastosowanie zawsze jest właściwe? Często decydujemy się na wykonanie zabiegu z wielu powodów. Do najczęstszych, które o tym decydują należą:

  • nowość na rynku
  • koleżanka zadowolona z efektu
  • niska cena
  • popularność/duża liczba znajomych korzystających z danego zabiegu
  • wszystkiego już próbowałam, to moja ostatnia szansa. 

 

Dlaczego w większości przypadków efektem końcowym jest rozczarowanie? Ponieważ każdy z powyższych punktów nie spełnia oczekiwań, potrzeb i możliwości Twojej skóry. Bardzo często “nowa technologia”, aby zaistnieć na rynku estetycznym, potrzebuje skutecznego marketingu…, aby powstawały nowe rozwiązania dla dobra skóry. Jednak nie ma “złotego środka”, czyli jednego zabiegu, który rozwiąże wszystkie problemy twojej skóry. To czym ja się kieruję w codziennej pracy ze skórą, to HOLISTYCZNE PODEJŚCIE uwarunkowane spersonalizowanymi potrzebami skóry, Twojej skóry. 

Moja RADA: Pamiętaj proszę! Twoja skóra, tak jak Ty, jest indywidualnością. Potrzebuje spersonalizowanego planu zabiegowego. 

 

8. W każdym wywiadzie przy pierwszej konsultacji pytam o leki, które masz zalecone. To ważna dla mnie kwestia, ponieważ Twoje zdrowie jest najważniejsze. Dostosowanie się i dopasowanie terapii skóry do możliwości organizmu jest ważna, ponieważ zdrowy organizm, to zdrowa skóra. Nigdy odwrotnie.